Будівництво автомагістралей та транспортних доріг

Сучасне людство не може уявити життя без автомобільних доріг. Вони необхідні для перевезення вантажів та руху громадського транспорту, а також для переміщення власних автомобілів. Процес будівництва доріг постійно вдосконалюється, що дозволяє продовжувати термін служби трас та давати на них значно більші навантаження.

Найбільша відповідальність в Україні лежить на будівельниках під час облаштування автомагістралей. Це основні артерії країни, що пов’язують великі міста і дозволяють швидко дістатися з однієї точки в іншу. Вони мають бути бездоганними, адже від цього залежить безпека всіх учасників дорожнього руху.

Базові етапи проектування та будівництва автомобільних магістралей

Як і у випадку з більшістю будівельних проектів, при облаштуванні нової магістралі чи капітальному ремонті старій доводиться пройти через три етапи:

  1. Підготовка. Виконується аналіз місцевості, ґрунтів, готуються схеми будівництва. Після цього проводиться заготівля чи закупівля всіх необхідних матеріалів.
  2. Транспортування. Матеріали доставляють до місця будівництва. Якщо воно має бути грандіозним, можливе навіть будівництво тимчасових заводів, які переробляють або виробляють сировину для спорудження дороги.
  3. Монтажні роботи. Вони входять весь процес будівництва, починаючи від підготовки місцевості і закінчуючи укладанням фінішного покриття.

як будують дороги

Докладніше про будівництво дороги

Щоб зрозуміти, наскільки складним може бути процес прокладання нової дороги, варто розглянути останній пункт з попереднього списку. Коли проект вже складено та матеріали підготовлені, починається саме будівництво, що складається з наступних етапів:

  1. Підготовка території. На місці майбутньої дороги можуть рости дерева, чагарники, знаходитися старі об’єкти інфраструктури та інші предмети, які можуть створювати перешкоди та уповільнювати роботу. Їх оперативно усувають насамперед.
  2. Підвезення всього необхідного. На відправну точку привозиться будівельна техніка, специфічне обладнання, робітники та сировина спочатку.
  3. Земляні роботи. Щоб дорога була ідеальною, будівельники намагаються позбавитися невеликих пагорбів та інших нерівностей заздалегідь, якщо це дозволяє зробити ландшафт. В результаті доводиться в одних місцях формувати насипи, а в інших вивозити частину ґрунту. Підсумком стає підготовлена ґрунтова дорога, яку належить покривати спеціальними матеріалами.
  4. Монтаж системи водовідведення. Якщо пропустити цей пункт, під час опадів на дорозі та навколо неї накопичуватиметься велика кількість води, що призведе до швидкого руйнування дорожнього полотна.
  5. Створення піщаної подушки. Пісок відповідає за відведення зайвої вологи в ґрунт і є найкращою основою, оскільки добре трамбується і може довго виконувати роль природної основи.
  6. Складання «пирога». Залежно від вибраної технології, дорожнє полотно може збиратися з різних матеріалів. Найчастіше в основі лежать бетонні моноліти, поверх яких вже розкочується фінішне асфальтове покриття.
  7. Фінальна укатка катком. За допомогою цього виду техніки вдається досягти ідеальної поверхні, яка зберігатиметься протягом кількох років без жодної вади.
  8. Нанесення розмітки. Коли поверхня повністю готова, спеціальною фарбою або полімерними матеріалами на дорогу наноситься розмітка, що дозволяє водіям у будь-який час контролювати трасу і триматися своєї смуги.
  9. Пристрій бордюру. Щоб запобігти руйнуванню автомагістралі краями, її обрамляють бордюрним каменем. Він бере на себе основне навантаження, завдяки чому асфальт може служити ще довше.
  10. Благоустрій території. Коли всі роботи завершені, висаджується лісосмуга, яка захищатиме від сильного бічного вітру, а також усувається видимий вплив на будівництво.

Це лише скорочений опис всіх етапів будівництва рядової автомагістралі, проте навіть його достатньо, щоб зрозуміти, наскільки це трудомісткий та тяжкий процес.

Типи автомагістралей

Найчастіше будівництво доріг країни здійснюється з використанням асфальтового фінішного покриття. Це дозволяє їм добре переносити несприятливий вплив сильних дощів восени і наступних зимових морозів.

строительство автодорог

Однак у деяких випадках траси можуть бути побудовані без асфальту. Найпоширеніший варіант – це заливання бетонних плит, з’єднаних між собою бітумом. За дотримання технології будівництва така автомагістраль може прослужити іноді навіть більше, ніж укладання асфальту. Однак у неї є суттєвий мінус, що виражається в досить високій вартості робіт, тому в більшості регіонів віддають перевагу все ж таки класичній технології.

Можливий розвиток технології будівництва автомагістралей

На даний момент експерименти щодо вдосконалення доріг загального користування все ще продовжуються. Частина розробок здаються дуже корисними, проте на перевірку виявляється, що вони не можуть працювати в реальних умовах. Все ж таки фахівці з різних країн продовжують працювати окремо і спільно, вирішуючи проблему поступового руйнування покриття.

Так, у Голландії було винайдено спеціальне полотно, здатне здійснювати точкове нагрівання дорожнього покриття в місці, де датчиками було зафіксовано наявність тріщини. Таким чином, вдається заплавити її ще до того, як вона розростеться. Але дорожнеча цієї технології відлякує інвесторів, тому поки що вона не набула широкого поширення.

Набагато цікавіше розробка японських фахівців. Вони знайшли вирішення одвічної проблеми ожеледиці, причому для боротьби з нею немає потреби у спецтехніці. Для особливо важливих доріг будуються котельні, труби яких проходять безпосередньо під покриттям і просто розтоплюють льоду та сніг, дозволяючи їм стекти природним шляхом та не створювати небезпеки для руху.

Ніколи не можна бути впевненим, що через короткий час технологія будівництва автомагістралей не зміниться. Однак в даний момент метод укладання асфальту на підходящу основу все ще залишається найкращим за співвідношенням ціни, якості та довговічності, тому він буде використовуватися досить довго.