Процес будівництва дамб та гребель

Для захисту від паводків, зміни русла річок чи формування штучних водойм в Україні використовуються греблі та греблі. Щоб їх побудувати, недостатньо просто насипати ґрунт у потрібному місці. Процес зведення дамби набагато складніший, адже за наявності навіть незначних на перший погляд помилок готова споруда може швидко зруйнуватись під тиском води.

Тому будівництво гребель і дамб зазвичай довіряють професіоналам, які мають вузьку спеціалізацію. Це гарантує безпроблемну експлуатацію дамби або греблі, що вийшла, протягом найближчих десятиліть без значних вкладень у проведення ремонтних або відновлювальних робіт.

Для чого може використовуватися дамба та гребля

Найчастіше ці споруди будуються з метою:

  1. Внесення змін до рельєфу невеликих штучних та природних ставків, що дозволяє їх ушляхетнити та почати використовувати для розведення риби або забору води для технічних потреб.
  2. Створення захисного бар’єру, здатного запобігти пошкодженню майна такими видами стихійних лих, як паводки, повені, цунамі, сильні припливи.
  3. Отримання природної енергії води для будівництва електростанцій або інших комплексів, здатних використовувати силу течії на благо людини.
  4. Створення водосховищ, контролю потоку води та управління течією протягом усього року за допомогою регулювальних шлюзів, що допомагає уникнути різкої повені з ризиком руйнування об’єктів інфраструктури.
  5. Виготовлення в існуючих акваторіях водойм окремих резервуарів або цистерн, які можуть використовуватися для промислового розведення риби.

как строят дамбу

Якими бувають греблі та греблі

Існує кілька параметрів, згідно з якими греблі та греблі відрізняються один від одного. Вони узгоджуються із замовником до початку робіт, оскільки від них безпосередньо залежить конструкція майбутньої споруди.

Так, напірні греблі призначаються для витримування значної силової дії в момент різкого розливу води або повеней. Безнапірні покликані просто змінювати напрям річкового русла і нездатні впоратися з істотним тиском води.

Залежно від того, де буде знаходитися дамба, вона вважається контурною або роздільною. Контурний насип зводиться на берегах водоймища, захищаючи його від розливу. Роздільна ж покликана змінювати ландшафт або взагалі перегороджувати шлях воді з метою отримання її енергії. Тому розділові насипи є основою створення плотин.
Нарешті, споруди діляться на постійні та тимчасові. Останні можуть стати в нагоді, якщо очікується якесь стихійне лихо, і при цьому є час на підготовку. Також вони будуються для вирощування риби в природних умовах протягом 1-2 сезонів, після чого повністю демонтуються.

Структура греблі

Існує два різновиди гребель, у кожної з яких різна будова. Перша передбачає наявність різних за характеристиками матеріалів, з яких складається:

  • кам’яне посипання;
  • тіло греблі;
  • ядро насипу;
  • основа.

Такі греблі мають високий рівень міцності і здатні витримувати колосальні навантаження, створювані товщою водою. Якщо ж у цьому немає необхідності, можна використовувати другий тип дамб, що створюється тільки з ґрунту, що має достатній рівень водонепроникності. Зазвичай це притаманно контурних споруд.

При необхідності створити на греблі дорогу для проїзду транспорту додаються ще кілька елементів, таких як бетонна основа та покриття. Щоб дорога могла виконувати свої функції в будь-якій ситуації, будівництво дамби здійснюється із запасом по висоті, щоб навіть при максимальному розливі її поверхня залишалася вище за рівень водойми.

Вимоги до дамб і гребель

Усі компанії, які здійснюють професійне зведення дамб відповідно до чинних стандартів, дотримуються таких вимог:

  1. Під час проходження процесу опади на греблі не повинні з’являтися будь-які дефекти, які могли б сприяти її руйнуванню.
  2. Осадка ґрунту не повинна призвести до значного зменшення висоти греблі, внаслідок чого вода могла б почати переливатись через її гребінь.
  3. Укоси насипу повинні витримувати вплив води та атмосферних опадів. Якщо ґрунт з них змивається, значить вони недостатньо укріплені, що може призвести до швидкого руйнування споруди.
  4. У процесі засипання матеріалів шари підлягають обов’язковому ущільненню. Це дозволить уникнути порожнеч, які можуть негативно позначитися на міцності насипу.
  5. Як для внутрішньої частини греблі, так і для її укосів та поверхні допустиме використання виключно водонепроникних ґрунтів. Це важливо, оскільки всередині конструкції не повинна бути вода, здатна підмити її і запустити процес руйнування.

как строят плотину

Основні етапи будівництва греблі або греблі

Весь процес будівництва дамби або греблі можна описати у вигляді кількох ключових етапів, між якими можуть виконуватися додаткові роботи, покликані підвищити міцність:

  1. Зняття з поверхні родючого шару ґрунту. Він має бути вивезений у місце, де використовуватиметься за прямим призначенням. Залишення його у підніжжі насипу може призвести до проростання рослин, здатних кореневою системою зруйнувати конструкцію.
  2. Підготовка майданчика за допомогою вирівнювання ґрунту, утрамбування першого глиняного шару та створення ядра майбутнього насипу.
  3. Встановлення стінок за допомогою шпунтів, що створюють досить міцні з’єднання та сприяють доданню додаткової міцності.
  4. Засипання ґрунту з послідовним утрамбовуванням кожного нового шару до максимальної щільності.

У разі, коли в дамбі необхідний отвір для труб або шлюзів, він проходить лише після повного виготовлення насипу. Якщо спробувати змінити порядок процесів, є ризик зіткнутися з проблемами при утрамбовуванні грунту, що негативно позначиться на міцності всієї споруди.

Якщо було ухвалено рішення посилити конструкцію за допомогою каменів, вони мають бути додані безпосередньо на глиняний шар у самому центрі. Після цього виконується їх засипка ґрунтом таким чином, щоб не залишалося порожнин чи пір. Можливе зміцнення кам’яної частини за допомогою бетонного розчину, здатного надійно заповнити усі порожнечі.